Spotkania polityki i narracji, onuc i opatrzności, gówna i wiatraka.
Blog > Komentarze do wpisu

Művész Kávéház

 

 

Bywalcy Művész Kávéház przy Andrássy út 29: Gergely, Mihály i Pál przekomarzali się w naturalny, węgierski, zasadniczo namolny, przygnębiający sposób, aż do momentu, w którym kelner, Zalán, podając töltött káposzta dla Pála, túrógombóc dla Gergely, i eszeteházy dla  Mihály (Mihály zazwyczaj jadł deser przed obiadem), szepnął coś, co w oka mgnieniu zmroziło biesiadników, zatrzymało muzykę, i o dziwo, wyciszyło ruch od út Andrássy do út Hájos, zakładając, że út znaczy ulica.

Gergely nie dosłyszał dokładnie, co się wydarzyło, ale, na podstawie opowieści pradziadka, domyslił się, że dzieje się coś na kształt zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
Wszyscy trzej zajrzeli do komórek, okazało się, że wiadomości są znacznie gorsze:
-- Polski wiceminister spraw zagranicznych odwołał wizytę!

Kelner upuścił tacę z brudnymi naczyniami, słusznie nietknięte szilvásgombóc i káposztás tészta przeszły w miszmasz, co powinno się wydarzać jedynie w zaciszy zakamarków przewodu pokarmowego, a i to najlepiej pod kierunkiem lekarza. Kierowniczka sali, Boglárka, wypowiedziała słowa, które miały okazać się prorocze:
-- Tehát lengyelek őrült.

Jak zwykle w sytuacji kryzysu, pojawiły się, na krótko, wiadomości uspokajające:
-- Miał przyjechać Szymański, jak Szymański odwołuje, to jeszcze nic takiego strasznego, może pękła piszczel, może ma nieprzyjemny dla oka liszaj.

Rychło nadeszło jednak oficjalne sprostowanie, Boglárka opadła na kolana, szlochając:
-- Dziedziczak nie przyjedzie, nie przyjedzie, odwołał, na boga, Dziedziczak, dlaczego odwołaliście tę wizytę?

Mihály zbliżył się do Boglárki i zaproponował współpracę, ponieważ i tak wszyscy niebawem zginą. Boglárka wygłosiła słowa, które miały okazać się prorocze:
-- Mihály, ha felkeresi a lemondás Dziedziczak, akkor nem jön Błaszczak.
Co znaczy, po pierwsze, odmowę współpracy (Mihály jadał deser przed obiadem), a po drugie: "Jeśli odwołał Dziedziczak, to pewnie nie przyjedzie też Błaszczak".

sobota, 11 marca 2017, balsamlomzynski

Polecane wpisy

  • Pokój socjalny

     Anfisa Aliochina, urzędniczka-porucznik, naczelnik kremlowskiego działu pism wchodzących, obejrza ł a list od Amerykanów pod światło, wyjęła z szuflad

  • The Amerykanie

      Powodem, dla którego termin wizyty w Polsce wyznaczono w ostatniej chwili, było to, że ludzie Trumpa bali się, że coś ich zatrzyma. Z tych też

  • Śmigłowiec

    Niech będzie pochwalony Bóg, przedwieczny ojciec, Maryja, zawsze dziewica i Jezus Chrystus, nigdy nie w służbach, a nawet przez nie bity, zarówno batem jak i po

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/03/11 05:31:04
Budapeszt zadeklarował chęć zorganizowania obchodów siódmej rocznicy na Hősök tere. Tirana rozważa możliwość wzniesienia pomnika Ofiar Filmu "Smoleńsk" na bulwarze Dëshmorët e Kombit. Są też inne powody do dumy: Kate i Harry słyszeli o filmie "Zerwany kłos" i bardzo im się podobał.
-
2017/03/11 09:36:14
Budapeszt zaciągnął się tym razem londyńską mglą zamiast krakowskiego smogu i na ostro węgiersko odrzucił powaby smutnego wdowca po bracie.
Blogi Polityczne
Najlepsze Blogi Polityczne